טיפול בהתמכרות להימורים

התמכרות להימורים מוגדרת כהתמכרות התנהגותית – זוהי תופעה מורכבת שנמצאת על הגבול המשולש שבין התמכרות, חוסר שליטה בדחפים והתנהגות טורדנית כפייתית. 
התמכרות להימורים שכיחה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. המהמר מייחס תכונות מאגיות לכסף (אם יש כסף אין בעיות, כסף משיג הכול), מתקשה בתכנון תקציב, יש לו צורך יוצא דופן בריגושים, נטייה לתחרותיות ואישיות כריזמטית.
בטווח הקצר -  המהמר חווה תחושת עונג ממכרת (high) שנגרמת כתוצאה מהפרשת אנדורפינים במוח (אדרנלין, סרוטונין, דופאמין). מצב הרוח משתפר, חרדות מופחתות והביטחון העצמי מתגבר. למרות שלא מדובר בחומרים, נוצרת סבילות וכמיהה. 
בטווח הארוך – הכמיהה להימורים הופכת לחזקה וקשה לריסון. יש התעסקות גוברת והולכת בהימורים בסכומים שהולכים וגדלים. ההתמכרות פוגעת בתחומי חיים רבים, גורמת לאובדנים ומובילה לחובות כספיים. נפוצים המצבים שההתמכרות גורמת להסתבכות עם העולם התחתון, להתנהגות עבריינית, לסכנת חיים ואף להתאבדויות.

 

כיצד נאבחן התמכרות להימורים?
התמכרות מתבטאת בקיומם של לפחות 4 מהקריטריונים הבאים, במשך כשנה לפחות:

  1. מוטרד תכופות במחשבות על הימורים (למשל, כיצד להשיג כסף להימורים)

  2. מרגיש צורך להמר בסכומים הולכים וגדלים כדי להגיע לרמת ההתרגשות הרצויה

  3. מאמצים חוזרים ונשנים לשלוט, לצמצם או להפסיק את ההימורים ללא הצלחה

  4. הרגשה של חוסר שקט או רגזנות בניסיונות לצמצם או להפסיק את ההימורים

  5. מהמר לעיתים תכופות כאשר מרגיש במצוקה (אשמה, חרדה, דיכאון וכו')

  6. לאחר שמפסיד כספים בהימורים, לעיתים תכופות חוזר ביום אחר כדי להתחשבן

  7. משקר לבני משפחה, למטפל או לאחרים כדי להסתיר את מידת מעורבותו בהימורים

  8. סיכן או איבד קשר, עבודה או הזדמנות משמעותית ללימודים או קריירה בגלל הימורים

  9. נסמך על אחרים לקבלת כסף כדי להשתחרר ממצב כספי נואש שנגרם על ידי הימורים

כמו בכל ההתמכרויות גם כאן יש השפעה למרכיבים הגנטי והסביבתי. לכן יש שכיחות גבוהה יותר לפתח התמכרות להימורים אצל מי שבמשפחתו קיימים: התנהגות מהמרת, התמכרות לחומרים ו/או התנהגויות ומרכזיות של ערכים חומריים וכספיים. 
 

מכורים להימורים הם בד"כ בעלי אישיות בעלת קווים נרקיסיסטים. המהמר בעל האישיות הנרקיסיסטית  סובל מפיצול בין רגש גדלות לבין הערכה עצמית נמוכה ובושה. הוא כלוא במעגל: אני גרנדיוזי – אני חלש – אני גרנדיוזי וחוזר חלילה. 
 

החוויה הפנימית של האדם הנרקיסיסט מאופיינת בתחושת מרירות, חוסר סיפוק וריקנות. אין לו סיפוק של הישג, התפתחות, כיבוש, גדילה. לכן הוא זקוק כל הזמן לריגושים.  באמצעות ההימורים הוא מחליף את הרגשת הדכדוך במצב רוח מרומם והרגשת גאווה. הוא נהנה רק כשהוא מהמר.

 

כיוון שהוא מרגיש עמוק בפנים שהוא חסר מזל, הוא רוצה להשיג את הפרסטיז'ה של אלו שיש להם כסף ומעמד. הוא מפתח נטייה למחשבה מאגית – מחפש "כישוף" כדי לשנות את התחושה הזו. 
ההימור נותן לו תחושה שהוא כל יכול, הוא מנסה להכות את המערכת ולשבור את "השיטה". להרוויח  סכום גדול בהימור של רגע, במקום בעבודה קשה, זה מעל לחוקי הטבע - ואת זה הוא רוצה להשיג.
הוא מתמכר לפנטזיה שהוא משהו מיוחד, יהלום נוצץ. ההפסד רק מחזק את המתח ומאפשר לו לפנטז שבפעם הבאה יבוא המזל ולכן משאיר אותו לעוד סיבוב. ככל שיהמר יותר זה יקרב אותו לזכייה. אם יצא, יפסיד את סיכוייו לזכות.

גמילה וטיפול
הקושי הבולט ביותר בטיפול בהתמכרות להימורים הוא בגיוס המכור לטיפול. ההתמכרות נותנת למכור תחושה שהוא שולט בחייו וקשה לו להבין שלמעשה זהו אבדן שליטה. אין לו כלים להתמודד עם אתגרי החיים והוא כבר רגיל להשיג סיפוקים בדרך של פנטזיה (בדומה למכורים לפורנו). 
למרות השאיפה למגלומניה, המהמר הוא אדם רגיש ופגיע מאוד עם הערכה עצמית נמוכה. לכן המטפל צריך לעזור לו לגדול ולפתח תחושה של מסוגלות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי -  יצירת שינוי מהותי בצורת החשיבה יחד עם הימנעות מהימורים, זיהוי מצבי סיכון, מניעת נפילה ופיתוח טכניקות אלטרנטיביות להחזרת תחושת השליטה בחייו.
כמו בשאר ההתמכרויות, טיפול קבוצתי וטיפול משפחתי הם יעילים ביותר.
טיפול תרופתי – ניתן ללוות את הטיפול הרגשי בשימוש בתרופות נוגדות דיכאון וחרדה ובתרופות שמאזנות מצב רוח ומסייעות בשליטה על דחפים. גם התרופות נלטרקסון וסלינקרו יכולות להיות יעילות, משום שהן חוסמות את הרצפטורים במוח שמגיבים לאנדורפינים ובכך מפחיתות את ההנאה והריגוש.
ייעוץ משפטי ופיננסי – חשוב לשלב בתהליך השיקום מהתמכרות להימורים גם בניית תכנית הבראה כלכלית, הסדרי חובות, הסדרים משפטיים כגון: הסכם ממון בין בני זוג, הפרדת נכסים מבת הזוג, מינוי אפוטרופוס כלכלי, פשיטת רגל וכו'. ניתן להיעזר בסיוע שמציעים ארגונים כגון: "פעמונים", סיוע משפטי, הוצאה לפועל ועוד.