טיפול בהתמכרות לאינטרנט

גלישה באינטרנט היא נפוצה מקובלת ונחשבת בדרך כלל חיובית מבחינה חברתית. היא יכולה לשמש למטרות שונות כולל פעילויות שגורמות לגולש הנאה, כגון משחקים, הימורים, קניות, קשר עם אנשים וסיפוק דחף מיני. פעילות כזו או תוצאותיה גורמת להפרשת חומרים  במוח (אנדורפינים כגון: דופמין, סרוטונין, אדרנלין) והאדם חווה תחושת עונג ממכרת. למרות שלא מדובר בשימוש בחומרים, נוצרת סבילות וכמיהה. ככל שההנאה גדולה יותר וככל שהיא שונה מחוויית החיים השגרתית, כך עולה הרצון לחזור על ההתנהגות שוב ושוב כדי לשחזר את האפקט המענג. עם הזמן האדם, שמתקשה להתמודד עם הכמיהה, מגביר את הכמות והתכיפות של ההתנהגות המתמכרת ובמקביל מצמצם עיסוקים ותחומי עניין אחרים בחייו . הדבר גורם להפרעה משמעותית ביכולת לתפקד במשימות היומיום ובמערכות יחסים קרובות והתוצאות השליליות עולות על התוצאות החיוביות. 

התמכרות לאינטרנט מסווגת כהתמכרות התנהגותית.  זוהי תופעה מורכבת שאין לה אבחנה פסיכיאטרית ברורה והיא נמצאת על הגבול המשולש שבין התמכרות, הפרעה בשליטה בדחפים והתנהגות טורדנית כפייתית. היא יכולה להתפתח כניסיון לשלוט בדיכאון או חרדה ויכולה להעיד על תחושת חוסר ביטחון או ריקנות פנימית.

סוגי התמכרות לאינטרנט
התמכרות למשחקי מחשב: שני סוגים עיקריים - משחקי תפקידים ופנטזיה  - נפוץ במיוחד בקרב בני נוער וצעירים. חלק מהמשחקים עוסקים במלחמות ובהישרדות והם רוויי אלימות ובחלקם העיסוק הוא בתכנון, בנייה וטיפוח של סביבה ובעלי חיים. המשחק מתנהל מול משתתפים אחרים ברחבי העולם ומאפשר למשתתף לאמץ לעצמו זהות בדויה שמספקת לו אנונימיות.                    

סוג נוסף – משחקי מזל והימורים – גלישה באתרים שמאפשרים הימורים מסוגים שונים - בד"כ בתחומים הקשורים לספורט, ובאתרים של משחקי מזל – משחקי קלפים, רולטה ומשחקי קזינו נוספים. שימוש נפוץ נעשה באמצעות אפליקציות זמינות מהטלפון הנייד. בחלק מהאתרים המשתתף נדרש להזין פרטי כרטיס אשראי ובחלק (בעיקר אפליקציות) נפתח לו "קו אשראי" בהמלצת 'חבר' והוא מתחייב לשלם או לחילופין להזדכות בכסף פעם בשבוע. 
 

התמכרות לפורנו: עיסוק יתר בהורדת וצפייה בסרטים פורנוגרפיים ו/או בקיום יחסי מין וירטואליים בחדרי צ'ט. האינטרנט מאפשר פעילות מינית באופן אנונימי ומשחרר את המכור מאחריות ואשמה על דחפיו המיניים ותשוקותיו. מכורים למין (ממשי) אשר נגמלו או נמצאים בתהליך גמילה עשויים לפתח התמכרות זו כתחליף להתמכרות הקודמת. 

 

התמכרות לרשתות חברתיות: שימוש מוגזם ברשתות חברתיות, צ'טים, בלוגים  ועוד. מתפתחת בדרך כלל כניסיון להימנע מקשיים חברתיים ואינטראקציות בין אישיות מכאיבות ומתסכלות. פרשיות אהבה וירטואליות מתפתחות לעתים קרובות בקרב אנשים אשר מבלים שעות ארוכות באינטרנט מתוך ניסיון להימנע מהתעמתות עם קשרי זוגיות ונישואין כושלים. 

התמכרות לקניות און ליין: קניות של מוצרים ללא קשר לצורך בהם ובמקרים רבים גם לא יעשה שימוש במוצרים שנקנו. חוויית הקניה ופנטזיית השפע היא הגורמת את ההנאה ממכרת.

התמכרות לפנטזיה – העולם הווירטואלי מאפשר לגולשים מרחב של פנטזיה שגורמת להם הנאה ממכרת. הפנטזיה להיות מקובל חברתית (ברשתות חברתיות), הפנטזיה להתעשר ברגע (בהימורים), הפנטזיה להיות גיבור ומנצח (במשחקי רשת), הפנטזיה לקיים יחסי מין מענגים עם נשים רבות ויפות (בפורנו), הפנטזיה של שפע שמביא אושר (קניות).

 

אנשים שמתמודדים עם קשיים נפשיים כגון: דימוי עצמי נמוך, קשיים בתקשורת עם אחרים, חרדה חברתית, קשיים בוויסות רגשי, בלבול בזהות מינית - מוצאים במחשב פתרון נוח וזמין לתקשורת עם אחרים ולביטוי עצמי משוחרר מעכבות, ללא אינטראקציה ישירה ולעתים גם באמצעות שימוש בזהות בדויה או צפייה פסיבית באחרים.

 

בעת שימוש במחשב, המתמכרים חווים תחושת אופוריה, אבדן תחושת זמן, בידוד וקושי להתנתק מהעולם הווירטואלי. הם משקיעים משאבים רבים ברכישת ציוד מחשבים ומשחקים איכותי על חשבון השקעה בדברים אחרים. כשהגלישה נמנעת מהם או אינה מתאפשרת, הם יחוו סימפטומים נפשיים: עצבנות, דכדוך, עייפות, חרדות ונטייה להתנהגות תוקפנית או מתגוננת כשמשקפים להם את מצבם. מכורים לאינטרנט מצויים בסיכון גבוה יחסית להתנהגות אובדנית.
עם הזמן השימוש המופרז והמתגבר באינטרנט מסב למתמכר מצוקה נפשית, חייו הופכים ווירטואליים בעיקרם ונפגעת יכולתו לתפקד בתחומי חיים אחרים. הוא חווה חוסר עניין ושעמום מנושאים אחרים, צמצום בתחומי הפעילות, בידוד חברתי, דחיינות של משימות, שקרים, הכחשת חומרת הבעיה, פגיעה במצב כלכלי, פגיעה ביחסים זוגיים ובתקשורת עם בני משפחה ואחרים. מופיעים גם תסמינים גופניים כתוצאה משימוש יתר במחשב – כאבי גב, ראש, בעיות בראיה, כאבים בפרק כף היד, משקל יתר ועוד.
 

גמילה וטיפול בהתמכרות לאינטרנט
הקושי הבולט ביותר בטיפול בהתמכרות הוא בגיוס המכור לטיפול. ההתמכרות נותנת למכור תחושה שהוא שולט בחייו וקשה לו להבין שלמעשה זהו אבדן שליטה. אין לו כלים מספקים להתמודד עם אתגרי החיים והוא כבר רגיל להשיג סיפוקים בדרך של פנטזיה. יש נטייה להכחיש את הבעיה ואת תוצאותיה המזיקות ולהצדיק את השימוש באינטרנט בצרכים ממשיים ולגיטימיים.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי -  המטפל צריך לעזור להתמודד עם הרגישות והפגיעות שלו ולפתח תחושה של מסוגלות וערך עצמי. הטיפול מתמקד ביצירת שינוי מהותי בצורת החשיבה ובפיתוח טכניקות אלטרנטיביות להחזרת תחושת השליטה בחייו. זאת יחד עם זיהוי מצבי סיכון ומניעת חזרה להתנהגות המתמכרת, ורכישת שליטה טובה יותר בהרגלי השימוש במחשב. טיפול קבוצתי וטיפול משפחתי או הדרכת הורים הם יעילים ביותר ומגבירים את הסיכוי להצלחה.
טיפול תרופתי – ניתן ללוות את הטיפול הרגשי בשימוש בתרופות נוגדות דיכאון וחרדה ובתרופות שמאזנות מצב רוח ומסייעות בשליטה על דחפים. גם התרופות נלטרקסון וסלינקרו יכולות להיות יעילות, הן חוסמות את הרצפטורים במוח שמגיבים לאנדורפינים ובכך מפחיתות את ההנאה והריגוש. 
ייעוץ משפטי ופיננסי – התמכרות לאינטרנט, במיוחד להימורים ולקניות, עלולה להביא להסתבכות בחובות. לכן חשוב לשלב בתהליך השיקום גם בניית תכנית הבראה כלכלית, הסדרי חובות, הסדרים משפטיים כגון: הסכם ממון בין בני זוג, הפרדת נכסים, מינוי אפוטרופוס כלכלי, פשיטת רגל וכו'.